Matabolizm - jak to z nim właściwie jest :)

Szybki czy wolny, jak to się dzieje?

CZYM JEST? Krótko mówiąc to proces polegający na zmianie tego co zjadłaś czy wypiłaś w energię potrzebną do wszystkich czynności życiowych (oddychanie, poruszanie, się, trawienie, funkcjonowanie narządów itp.)

JAKI WPŁYW NA METABOLIZM MAJĄ ĆWICZENIA? Ćwiczenia same w sobie spalają kalorie to wie każdy :) Ale im więcej tkanki mięśniowej tym metabolizm większy :) Dlaczego? Ponieważ to właśnie tkanka mięśniowa zużywa więcej energii niż np. tkanka tłuszczowa. Trenując zmuszamy komórki do regeneracji, a co za tym idzie nasilamy metabolizm. Ćwicz więc :) Każdy ruch wpływa na metabolizm, ale treningi interwałowe (nawet do 48h spalania !!!) i siłowe mają na niego największy wpływ.

FLORA JELITOWA MA ZNACZENIE? Tak! Niezdrowe zmiany w mikrobiomie mogą spowalniać metabolizm! Dostarczaj więc zdrowych produktów bogatych w błonnik roślinny, zapomnij o cukrach i wysoko przetworzonych produktach ! No i pamiętaj również o wodzie !!!


JAK ODCHUDZANIE WPŁYWA NA METABOLIZM? Głodówki, źle zbilansowana dieta, zbyt duży deficyt kaloryczny powoduje, że metabolizm zwalnia. Tracisz wprawdzie kilogramy, ale kosztem masy mięśniowej i bez znaczącego spadku tkanki tłuszczowej niestety :/


JAK ZBILANSOWAĆ ŻEBY SPALAĆ ? To co jesz dostarcza energii, ale czy wiesz, że strawienie tego co zjadłaś również wymaga zużycia energii (efekt termiczny jedzenia). Białko ma podwójny efekt metaboliczny - buduje mięśnie, ale również wymaga od organizmu sporego wysiłku żeby go strawić i wchłonąć w porównaniu do tłuszczy czy węglowodanów. Tak więc uwzględniaj białko w każdym posiłku :)